Počul si už o lucídnom snívaní? Možno áno a nikdy si to nezažil, alebo naopak, zažil si ho pomerne dosť krát, ale nevedel si, že to čudo má aj názov. Jedná sa o sen, kedy si snívajúci človek uvedomí skutočnosť, že spí. Intenzívne lucídne sny okrem toho sprevádza aj schopnosť s obsahom snu do značnej miery manipulovať. Počas takého lucídneho snívania sa môžeš zobudiť často z vlastnej vôle. Veľmi lucídne sny často sprevádza aj nadšenie (veď kto by nebol). Vedomie, že všetky udalosti okolo teba a všetko čo vnímaš sa v skutočnosti nedejú je pri najmenšom fascinujúce (niekto to prirovnáva k režírovaniu filmu). Niektoré zdroje uvádzajú, že lucídny sen dosiahne 1 z 2 ľudí minimálne raz, avšak nedeje sa to často, iba pár krát do roka. Existujú ale aj jedinci, zažívajúci lucídne sny oveľa častejšie, pričom niektorí z nich mávajú lucídne sny prirodzene, iní používajú rôzne techniky, ktorými k ich vzniku napomáhajú.

Čo sa týka vedeckého výskumu, neurovedci doposiaľ nevedia presne zodpovedať otázku ako a prečo ľudia lucídne sny zažívajú. Napríklad je zaujímavé, že štúdie odhalili fyzikálne rozdiely medzi mozgami ľudí, ktorí mávajú lucídne sny a ľudmi, ktorí ich nemávajú/mávajú len veľmi zriedka.

Benefity lucídneho snívania

Lucídne sny poskytujú viacero pozitívnych aspektov pre človeka, ktorý ich zažíva nie len počas spánku, ale aj v ich bdelom živote. Medzi tieto benefity patrí napríklad nižšia úzkostlivosť. Menší výskyt úzkostí u tých, ktorí mávajú lucídne sny, je pravdepodobne spôsobená tým, že nakoľko sú schopní rozoznať fakt, že sa nachádzajú v sne, dokážu formovať obsah príbehu ich sna ako aj jeho koniec. To môže predstavovať akúsi formu terapie pre ľudí zažívajúcich nočné mory a naučiť ich to, ako ovládať sny. Medzi ďalšie benefity patrí zlepšenie v oblasti riešenia problémov, zvýšenie kreativity, či dokonca zlepšené motorické schopnosti (bizarné, avšak výskumami potvrdené zistenie).

Ako zažiť lucídny sen?

Okrem techník spočívajúcich v rutinných praktikách, ako napríklad vedenie snového denníku, testovanie reality počas snu (zastavenie sa niekoľko krát počas dňa a overenie, či nesnívaš napríklad tým, že skúsiš urobiť niečo, čo v reálnom svete nie je možné, ako skúsiť nadýchnuť sa so zatvorenými ústami, či prejsť rukou cez zatvorené dvere), alebo technika známa ako wake-back-to-bed, spočívajúca v tom, že ak sa prebudíš po piatich hodinách spánku, pokúsiš sa chvíľu vytrvať v úplne bdelom stave a následne budeš spať ďalej, aby si vstúpil do fáze spánku známej ako REM (kedy sa väčšinou v mozgu produkujú sny).

Calea zacatechichi – bylina navodzujúca lucídne sny

Veľmi efektívnou stratégiou k zvýšeniu výskytu lucídnych snov, je využívanie tzv. dream herbs, alebo inak, oneirogénov – snových byliniek. Medzi tie patrí napríklad aj Calea Zacatechichi, ktorá je opisovaná ako jedna z najúčinnejších snových bylín.

Calea zacatechichi, prezývaná ako snová bylina či horká tráva, je rastlina rastúca prevažne v mexiku. Má dlhú históriu čo sa týka jej využitia a to nielen na navodzovanie lucídnych snov, ale taktiež na riešenie rôznych zdravotných problémov, obzvlášť týkajúcich sa trávenia. To čo nás však teraz zaujíma, je práve jej schopnosť navodiť lucídne sny. Rôzne domorodé kmene a skupiny, ako napríklad Mayský kmeň známy ako Chontal Maya, ju využívali práve pre navodenie mentálnej jasnosti v snoch a bohatších a farebnejších snových obsahov.

Calea Zacatechichi skutočne dokáže navodiť poriadne živé a lucídne sny. Vzhľadom na vysoký počet popisovaných skúseností užívateľov tejto rastliny, môžem uviesť krátky zoznam účinkov tejto byliny na ich snový život.

Väčšina správ zahŕňa:

  • schopnosť “meniť“, alebo kontrolovať svoje sny
  • vyššia živosť, zapamätateľnosť snov
  • dlhšie sny
  • zvýšenie počtu snov, ktoré zažiješ a zapamätáš si ich
  • pocit hlbšieho porozumenia a chápania svojich snov

Nevýhodou užívania tejto byliny, ktorú poznamenali niektorí užívatelia, je jej veľmi horká chuť. Táto prekážka na ceste za využitím benefitov tejto rastliny, sa však dá eliminovať použitím extraktu z tejto rastliny, kedy je potrebné zreteľne menšie množstvo, z ktorého sa pravidelne večer pred spaním robí čaj, alebo sa fajčí. Extraktov existuje mnoho.

Napríklad tento 10-násobný extrakt (obrázok nižšie), obsahuje v 1 grame približne toľko látok zodpovedných za benefity Calei, ako 10 gramov obyčajných sušených listov. Tejto rastlinke sa ešte bližšie venujem v tomto článku 🙂

Lucídne sny a oneirogény

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *