Čo je to kanna?

Kanna, tiež známa ako Sceletium Tortuosum je zaujímavá rastlina, ktorá pochádza z Južnej Afriky. Narastá do výšky približne 30cm a na jej vrchole má nádherné farebné kvety. Nachádza sa v oblastiach, kde iné rastliny často nedokážu prežiť a už len týmto je naozaj výnimočná. Kanna je schopná udržať vlhkosť veľmi dlho a preto dokáže prežiť aj tie najsuchšie obdobia. V dnešnej dobe môžte kannu nájsť na rôznych e-shopoch, alebo v niektorých krajínach aj priamo v obchodoch vo forme prášku, ako čaj, alebo pre nás najzaujímavejšia varianta extraktov.

Kanna a jej história

Najstaršie písomné zmienky o užití Kanny pochádzajú z roku 1662. Keď Holanďania dorazili do Južnej Afriky, rastlina bola známa hlavne ako „Kougoed“ (kauwgoed), čo v doslovnom preklade znamená „niečo na žuvanie“. Kanna zaujala Holanďana menom Janem vane Riebeeckem, ktorý ju aj prvý krát oficiálne popísal a následne skúmal. Všimol si, že rôzne Juhoafrické kmene túto rastlinu žujú s vážnym nadšením a to ho zaujalo. Zistil, že kannu využívajú na zmiernenie bolesti a zlepšenie nálady. Užívali ju hlavne lovci, ktorý tvrdili, že im pomáha znížiť strach a zlepšiť myslenie pri love na nebezpečné zvieratá.

Aké má kanna účinky?

Kanna pôsobí na bázy SSRI. Alkaloidy, ktoré obsahuje, hlavne messembrin a mesembrenon pôsobia psychoaktívne, práve tým, že sa viažu na serotonínové receptory našej nervovej sústavy. Účinkuje ako prírodné antidepresívum. Zlepšuje náladu a pomáha pri úzkosti či depresii. Ľudia sa po užití kanny stávajú priateľskejší a otvorenejšími a sú schopný lepšej komunikácie a socializácie. Niektorý ľudia dokonca popisujú, že im kanna navodzuje eufóriu, takže je vhodná aj na relax. Avšak z nášho pohľadu je kratom pri občasnom užívaní lepšou voľbou, čo sa týka nárazového užívania a využitia socializácie a pod. Kanna má však výborné využitie z dlhodobejšieho hľadiska. Ľudia, ktorý ju užívajú dlhšiu dobu pravidelne a mali problémy so zlým psychickým stavom hlásia výrazné zlepšenie. Takže ak si to zhrnieme a dovolíme si porovnať kratom s kannou, kratom je vhodné užiť na zlepšenie nálady nárazovo, kdežto naopak kanna by mohla výrazne pomôcť pri dlhopretrvávajúcej zlej nálade.

Aké má kanna dávkovanie a ako sa užíva?

Aj keď prvé kmene užívajúce túto reastlinu (africkí Hottentóti) pomletú kannu šňupali, mnoho ľudí tento spôsob vyskúša iba raz z toho dôvodu, že prášková kanna dokáže byť naozaj nepríjemná a nachvíľu bolestivá skúsenosť. Nakoľko však netrvalo dlho a boli vyvinuté silné extrakty bohaté na alkaloidy, pri ktorých je takýto spôsob administrácie (šňupnutím) naopak bezbolestné napríklad z dôvodu, že majú formu jemného prášku, či z dôvodu, že kvalitné extrakty sú účinné už pri dávke 20-30mg (zatiaľ čo pri prírodnej kanne v prášku je to 100-200mg, v závislosti od kvality kanny).  Pri kanne však treba brať do úvahy fakt, že VYŠŠIA DÁVKA KANNY, NEPRODUKUJE PRÍJEMNEJŠÍ EFEKT!

Tabuľku pre porovnanie účinkov kanny/potentných exktraktov v závislosti od dávkovania, zostrojenú na základe viacerých prieskumov uvádzame nižšie:

  Vypitím/zjedením Prírodný prášok Vysoko-potentný extrakt
Slabé až stredne 150-500mg 15-20mg
Stredne silné 500-1500mg 20-30mg
Silné až veľm silné 1500-2000+mg 30mg+
Sublinguálne
(Žutím/ ponechaním v ústach) 
Prírodný prášok Vysoko-potentný
extrakt
Slabé až stredne 100-250mg 10-20mg
Stredné až silné 250-500mg 20-40mg
Silné až veľmi silné 500-1000mg+ 40mg+
  Šňupaním Prírodný prášok Vysoko-potentný extrakt
Slabé až stredné 40-60mg 5-10mg
Stredné až silné 60-150mg 10-25mg
Silné až veľmi silné 150mg+ 25mg+
  Fajčením Prírodný prášok Vysoko-potentný extrakt
Slabé až stredné 100-150mg 10-15mg
Stredné až silné 150-300mg 20-30mg
Silné až veľmi silné 300mg+ 30-50mg+

Dávkovanie pre kvalitný a vysokoúčinný extrakt je odporúčané začat približne od 20-30mg. Známymi sú napriklad Extrakty Global Herbs ( Ultimate, Smoke, Full Spectrum, Happy Calming, Merry Stony). Exkrakty je možné užívať rozmiešaním vo vode, šňupaním, vo forme kapsúl alebo žuvaním.

Dávkovanie pre prášok z listov je odporúčané 50-150mg. Užívanie je možné rovnako ako pri extraktoch, avšak najpríjemnejšie je rozpustiť si dané množstvo vo vode a vypiť.

Alkaloidy, ktoré kanna obsahuje:

Mesembrin (e)
Mesembrenon (e)
Mesembrenol
Mezembranol
Tortusamín

Kvalitnú kannu v prášku a v priebehu budúceho týždňa aj vysoko účinné extrakty spomínanej spoločnosti môžete zakúpiť na stránke www.kratomedic.sk 🙂

Kanna, prírodné antidepresívum?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *