Kratom inak latinským názvom Mitragyna speciosa, je tropický strom, ktorý môže narást do výšky 25 až 30 metrov, má veľké žilnaté listy a aj vďaka tomuto rozdeľujeme kratom na tri druhy, ktoré delíme podľa farby žiliek na červený, biely a zelený (každý z nich má aj svoje špecifické účinky). Viac o druhoch a účinkoch kratomu sa môžete dočítať v našom článku účinky a druhy kratomu.

čo je to kratom?

Výskyt a využitie kratomu

Rastie v krajinách ako je Thajsko, Indonésia, Malajsia, Myanmar a Papua Nová Guinea. A práve tu začali ľudia ako prvý vďaka jeho vlastnostiam užívať kratom ako relaxant, stimulant alebo účinné analgetikum. Roľníci a tiež iný ťažko pracujúci ľudia v Thajsku kratom užívali radi nakoľko im dokázal dodať viac energie a taktiež väčšiu chuť do akejkoľvek práce. Využívali ho však aj v medicíne ako účinné analgetikum. Kratom vo svete nebol až tak známy a ľudia ho moc nepoznali dokým sa oňho nezačal zaujímať botanik Pieter Willem Korthals, ktorý ho dostal do povedomia ľudí a zdokumentoval ho.

Tvrdá droga a zároveň liek?

Nanešťastie sa však Thajská vláda rozhodla v roku 1943, že kratom dajú na zoznam tvrdých drog. Thajská vláda sa netajila tým, že tento zákaz nebol vyhlásený kvôli obavám z potencionálneho zneužívania kratomu ako substancie, ale kvôli jeho vplyvu na príjem krajiny z obchodu s ópiom. Ako vtedy vyhlásil policajný generál Pin Amornwisaisoradej 7. Januára v roku 1943:

„Dane z ópia sú vysoké, zatiaľ čo kratom momentálne nieje zdanený. Kvôli zvyšovaniu týchto daní začínajú ľudia používať kratom miesto ópia a to má viditeľný vplyv na príjem našej vlády.“

Avšak momentálna situácia je, že pestovanie kratomu je v Thajsku aj naďalej zakázané, ale len pestovanie za účelom konzumácie a naopak pestovanie za účelom exportu je legálne. Nepríde vám to zvláštne? Lebo nám áno.

kratom a zákon

Momentálne je to so zákonom a s kratomom vo svete všelijako. Od 4.3.2019 bol kratom zakázaný v Indonésii pre výrobu koncového produktu a konzumáciu. Export drvených listov a prášku ostal naďalej legálny. V Európskej únii je to taktiež rôznorodé, napríklad v Poľsku je kratom zakázaný. V Rakúsku, v Nemecku a v Taliansku je kratom prísne kontrolovaný a napríklad v takom Španielsku, alebo Holandsku ho nájdete v každom druhom obchode. U nás na SlovenskuČesku je zatiaľ tiež legálny.

Odporúčame vám pri cestovaní do nejakej inej krajiny vždy vyzistiť, ako je to tam s legislatívou pokiaľ by ste si so sebou kratom brali, aby náhodou nedošlo k nejakým nepríjemnostiam.

Kratom a súčasnosť

V dnešnej dobe je kratom naozaj rozšírený a užíva ho množstvo ľudí či už kvôli jeho povzbudzujúcim, alebo naopak utlmujúcim účinkom. Neverili by ste, ale kratom užívajú aj športovci (nepatrí do tzv. dopingu), pretože kratom v menších dávkach pôsobí stimulačne a môže celkom pomôcť športovcom pri ich výkone. S týmito stimulačnými účinkami je super pomôckou aj pre študentov, ktorý určite ocenia väčšiu chuť do učenia, alebo kľudne len tie účinky „nabudenia“.

Sami to máme odskúšané, nakoľko jeden z nás dvoch je študentom na vysokej škole a druhý aktívnym športovcom a zároveň pracujúcim človekom a obaja vieme, že niekedy má človek naozaj tej energie málo.

Kratom užívajú taktiež aj ľudia, ktorý majú psychické poruchy, ľudia, ktorý majú problémy so spánkom, s črevnými problémami, dokáže pomôcť ľuďom, ktorý sú závislý na drogách.. Je naozaj veľa problémov, ktorým dokáže pomôcť avšak treba brať ohľad aj na to, že všetkého veľa škodí a to isté platí aj pri kratome. Kratom treba užívať s mierou a s rozumom.