Calea zacatechichi, snová bylinka, horká tráva. To sú rôzne názvy pre jednu a tú istú rastlinku. Calea zacatechichi je veľmi zaujímavý krík, rastúci prevažne na území Mexika. Má dlhú históriu jej využívania pre liečbu zdravotných (hlavne gastrointestinálnych) ochorení, predovšetkým je však využívaná pre jej schopnosť navodiť lucídne sny. Je známe, že užívanie tejto rastliny pravidelne pred spánkom dokáže pozitívne vplývať na tvoju schopnosť kontrolovať sny, sny budú živšie a lucídnejšie ako predtým. Taktiež budeš mať lepšiu schopnosť ich zapamätania snov a porozumenia im. Okrem toho má však Calea zacatechichi aj vedľajšie účinky. Aj keď bývajú zriedkavé, uvediem v skratke 3, ktoré sa vyskytli najčastejšie: menej hlboký spánok, častejšie prebúdzanie (avšak ľudia popisujú, že sú po prebudení “čulejší“) a pocit malátnosti priamo po konzumácií byliny (to sa týka najmä užívateľov, ktorí bylinu fajčia).

Doteraz odborníci neobjavili presnú príčinu, ako presne navodzuje Calea účinky, kvôli ktorým ju užívali už staré Mayské kmene, niektoré výskumy však naznačujú, že tieto účinky sú zapríčinené pôsobením na centrálnu nervovú sústavu.

Za pozorovateľné účinky môžu byť zodpovedné niekoľké látky obsiahnuté v tejto byline. Okrem mnohých flavonoidov, acacetínu a caleicínu, je v nej prítomný taktiež účinný alkaloid s názvom germacranolid.

Lucídne sny, čo ešte?

Okrem toho, že táto rastlina navodzuje lucídne sny, ktorým sa venujem v predošlom článku, má horká tráva aj schopnosť ovplyvniť vnímanie aj v bdelom stave. Viacero jej užívateľov popisuje veľmi slabé halucinácie. Iní užívatelia, ktorých počet je vyšší, popisujú, ako im Calea zlepšuje kognitívne schopnosti, ako napríklad schopnosť udržať pozornosť, alebo majú pohotovejšie reakcie. Čo sa týka spomínaných halucinácií, ktoré údajne niektorým užívateľom Calea navodzuje tesne pred spánkom, títo jedinci spôsobené halucinácie bližšie opisujú ako „videnie ako v sne“, „krásne mystické obrazy“ a pod. Ak má Calea naozaj schopnosť takto zmeniť vnímanie v bdelom stave a navodiť halucinácie, tieto halucinácie sa však ani zďaleka nepribližujú očividným intenzívnym účinkom, aké spôsobujú známe psychedelické látky ako napríklad LSD, alebo lysohlávky.

Okrem spomenutých účinkov bol po užití Calei spozorovaný aj dočasný pokles krvného tlaku a mierne spomalené dýchanie, takže môže pred zaspatím spôsobiť, že sa budeš cítiť mierne zrelaxovaný, unavený, alebo dokonca trochu “mimo“.

Vzhľadom na jej pozitívne účinky na zdravie, odhalili výskumy (ako napríklad tento), že Calea zacatechichi môže predstavovať vhodný liek pre uľavenie od ťažkostí ako zápal, bolesť brucha, hnačka, alebo syndróm dráždivého čreva.

Okrem výskumu sú známe aj hlásenia jej užívateľov, ktorí uvádzajú, že im táto rastlinka pomohla s ťažkosťami ako: strata chuti do jedla, zápcha, rôzne kožné problémy, bolesť hlavy, príznaky astmy, alebo vysoká hladina cukru.

Ako ju zvyknú ľudia užívať?

Čo sa týka formy jej užívania, väčšina ľudí užíva túto bylinu vo forme čaju (ako to preferujem aj ja), alebo tiež fajčením. Ako bolo spomínané už v predošlom článku, bylina má výrazne horkú chuť (možno preto si získala názov “horká tráva“ :P). Mnoho ľudí Caleu zacatechichi kvôli jej horkej chuti vo forme čaju radšej neužíva. Pri fajčení zase niekoľkých ľudí odradí silný dym, ktorý Calea produkuje.

Drvené listy vs. extrakt

Z vyššie spomínaných dôvodov, mnoho ľudí využíva možnosť užívania tejto bylinky vo forme extraktu. Nakoľko zo samotnej bylinky sa štandardné dávky pohybujú medzi 1 až 3 gramami. Preto napríklad pri tomto 10-násobnom extrakte je potrebné pri voľbe dávky brať v úvahu jeho znásobenú potenciu. Netreba si teda robiť čaj / ušúľať cigaretu z jedného až troch gramov, ale stačí použiť približne 0,1 až 0,3 gramu. Čo sa týka čaju, považujem za nevyhnutné ti dať radu, že jednu zaliatu várku nemusíš po preluhovaní hodiť do koša. Aj keď je to bežné pri niektorých iných čajoch, táto už raz vyluhovaná dávka Calei, môže byť použitá ešte jeden, až dva krát, kým zalievaný materiál stratí luhovaním svoju potenciu a svoju schopnosť navodiť relaxáciu, či lucídne sny (čo považujem za najzázračnejší účinok tejto rastlinky). Potrebná dĺžka luhovania je 10 až 15 minút.

Niektoré zdroje uvádzajú, že zosilnenie požadovaných účinkov čaju z Calei, alebo jej extraktu, je možné fajčením menšieho množstva Calei popri popíjaní.

Calea však nie je schválená ako potravina, ani potravinový doplnok. Je preto potrebné brať do úvahy fakt, že je stále málo vedeckých výskumov, zaoberajúcich sa touto rastlinkou. Ak ťa rastlinka zaujala a rozhodol si sa ju skúsiť, odporúčam ti dať si záležať na výbere predajcu, od ktoréhu bylinu kúpiš (nájsť dôveryhodného a renomovaného predajcu), ale taktiež začať s čo najmenšou dávkou. Ak užívaš nejaké lieky, alebo trpíš nejakým závažným ochorením, taktiež ti odporúčam zvážiť dôsledný prieskum, alebo konzultáciu s lekárom pred začatím užívania tejto bylinky. Extrakt z rastlinky Calea zacatechichi je možné zakúpiť na stránke obchodu Kratomedic, ktorá má už mnoho spokojných zákazníkov 😊

Calea zacatechichi, alebo horká tráva

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *